Blog Analityczny. Narzędzia. Techniki. Rozwiązania Analityczne.

Piwik PRO. Tag Manager. Prosty przykład użycia

04.2023 | Piwik PRO | Piwik Tag Manager | Web Analytics

W pakiecie analitycznym Piwik PRO, znajdziemy również Tag Manager.

Historycznie, sam Tag Manager został wprowadzony do szerokiej świadomości przez Google i jego GTM. Główna idea Tag Managera, to przeniesienie ciężaru implementacji i utrzymania systemu analitycznego z zespołu IT, na zespół analityczny i/lub marketingowy.

Zamiast czekać na dodanie tagu, do ciała (kodu) strony, dostajemy instrument, który pozwala wstrzyknąć ten kod z poziomu panelu zarządzania. Bez pomocy developera.

W kolejnych punktach przejdziemy przez następujące zagadnienia:

No dobrze, ale jak to wygląda w przypadku Piwik PRO?

Podobnie jak w Google Analytics. GA ma towarzysza w postaci GTM-a. Piwik PRO ma towarzysza w postaci Tag Managera.

Tym samym Piwik PRO daje podobną elastyczność w zakresie implementacji , jak Analytics. Podobną gdyż jest lekko uboższy niż produkt Google, ale w zamian posiada np. natywną integrację z consent manageren,

W moim odczuciu ta uboższa funkcjonalność może stanowić nawet atut "in plus". Pamiętajmy, że większość implementacji analitycznych jest wykonywana nie przez wykwalifikowanych analityków, ale przez osoby, które robią to przy okazji (bo jest developerem, bo zajmuje się marketingiem, bo "szef" tak kazał, etc.). Z punktu widzenia takiej osoby ważniejsza jest prostota, wbudowany consent manager niż zaawansowane opcje związane z triggerami, zmiennymi etc.

Sprawdźmy zatem konkretny przypadek implementacji tagu analitycznego via Piwik PRO Tag Manager

Case: na naszej stronie www, obok dziaajcego systemu Piwik Pro, chcemy również mieć tag Google Analyticsa 4. Przy czym chemy, aby to był GTAG, który wysyła dane do kontenera Google Tag Manager Server-Side.

1. Wybór i konfiguracja tagu

Zacznijmy od przejścia do Tag Managera i wyboru zakładki Tags. Klikamy w niej zielony przycisk Add a tag.

Otworzy nam się interfejs dodania nowego tagu. Wybieramy kolejno opcje:

  • Tag name - wpisujemy dowolną nazwę, łatwą do późniejszej identyfikacji
  • Tag type - wybieramy typ Async tag
  • Jako tag, wybieramy Custom code (async):

W polu tekstowym, które zobaczymy, należy wkleić kod naszego GTAG-a.

Następnie przechodzimy do sekcji Consent type i wybieramy tam typ Analytics. Jest to grupa tagów, do jakiej przypisaliśmy GTAG-a.

2. Zdefiniowanie triggera

Na koniec, musimy wybrać jeszcze trigger (regułę), która będzie odpowiedzialna (= która zdefiniuje) zasady uruchamiania się naszego tagu.

Klikamy przycisk Choose existing trigger:

W okienku pop-up wybieramy All page views. Klikamy OK.

W ustawieniach naszego tag-a, pojawił się trigger. Pozostaje nam kliknąć kolejny przycisk - Add - zamieszczony na dole strony.

3. Publikacja zmian na produkcji

Podobnie jak w Google Tag Manager, również w przypadku Piwik PRO Tag Manager-a, konieczna jest opublikowanie tagu, aby działał on produkcyjnie tzn. aby był dostepny live, na naszej stronie www.

Informuje nas o tym wyraźny komunikat, wyświetlany na żółtym pasku. W prawym górnym rogu jest przycisk Publish, który umożliwia opublikowanie włanie dodanego tagu.

Kliknijmy zatem Publish i nasz kod GA4 będzie uruchamiany poprzez Piwik PRO Tag Manager.

Na koniec warto jeszcze zaznaczyć, że Piwik PRO Tag Manager ma również dostępną pełną historię wszystkich zmian wgranych poprzez Tag Managera, z pełnym opisem wgranych tagów oraz z możliwością powrotu do jednej z poprzednich wersji.

W przypadku Piwik PRO wersje są nazwane Snapshot.

Mamy zatem opublikowany i działający kod GTAG-a, w niestandardowej konfiguracji, która przekazuje dane do kontenera GTM Server-Side. Jak widać można taką konfigurację spokojnie przeprowadzić korzystając z wbudowanego Tag Managera.


Podsumowanie

Tag Manager, to kolejny element układanki analitycznej, oferowanej nam poprzez firmę Piwik. Wraz z consent managerem, zaawansowanym zestawem statystyk, wbudowanymi dashbordami i szeregiem innych ciekawych funkcjonalności, Piwik PRO stanowi bardzo atrakcyjną propozycję dla analityków i marketerów , którzy preferują poświęcić więcej czasu na wyciąganie konkluzji z danych, niż na pisanie zapytań do BigQuery, aby wyliczać podstawowe miary analityczne serwisu www.