04.2023 | Piwik PRO | Consent Manager | Privacy GDPR
Jedną z przewag Piwik PRO - którą mocno doceniam - jest podejście "battery included".
Każdy z nas miał sytuację, gdy kupił zabawkę dla swojego dziecka i po wypakowaniu okazało się, że nie ma w pudełku baterii. Cały sens zabawki pryska w kilka sekund, a w miejsce uśmiechu pojawia się smutek u dziecka.
Za koncept "battery included" szanuję Pythona i mam wrażenie, że ten koncept też przyświecał podczas tworzenia Piwik PRO. Dlaczego?
Po aktywacji usługi Piwik PRO dostaję nie tylko system analityczny, ale i całe środowisko, czy wręcz mikro-otoczenie do zarządzania moimi danymi.
W komplecie jest więc Consent Manager, czyli popularny pop-up, który pokazuje się użytkownikom, informuje ich o polityce prywatności i pozwala zdecydować czy chcą zostawić kilka informacji o sobie, czy też wolą pozostać anonimowi.
Przejdźmy zatem do konfiguracji naszego Consent-a w ramach systemu Piwik PRO.
W kolejnych punktach przejdziemy przez następujące zagadnienia:
W moim poradniku, opisującym szybki start z Piwik PRO, zawarłem taką sugestię, aby w ścieżce "szybkiego startu" Consent wyłączyć, tak aby uniknąć konfliktu z prawdopodobnie działającym już consentem innego dostawcy, a także przyspieszyć sam proces implementacji statystyk.
Zmieńmy to => wdróżmy tym samym Consent przygotowany przez zespół Piwik PRO. Jest to solidny produkt, doskonale komponujący się z Piwik PRO Tag Manager. Nie ma zatem potrzeby szukania zewnętrznych rozwiązań.
Z menu Sites & apps, wybieramy naszą witrynę internetową - tutaj www.surowiecki.org. Następnie klikamy w zakładkę Privacy:
Po kliknięciu na zakładkę Privacy, zobaczymy opcję aktywacji Consent banera:
Ask visitors for consent => aktywujemy tą opcję.
Przewijając ekran, dalej do dołu, zobaczymy ogólne opcje konfiguracji m.in.
Wybór w/w opcji widzimy na poniższym zrzucie ekranu:
Po wprowadzeniu ustawień klikamy przycisk Save.
Przechodzimy teraz do konfiguracji związanej z look&feel naszego consentu . W tym celu, na obecnym ekranie, przewijamy do góry i znajdujemy drobny link oznaczony jako Consent Manager. Klikamy go.
Sugeruję ustawić następujące opcje:
Opcja 1 => wybieramy język, dla którego chcemy edytować consent. Opcja ma zastosowanie, jeżeli nasza witryna jest wielojęzyczna i tym samym consent jest wyświetlany w różnych językach.
Opcja 2 => forma wyświetlenia. Na bazie danych zebranych z serwisów, którym doradzam, sugeruję ustawić opcję "Consent form as a large pop-up". Czyli duży pop-up na środku ekranu.
Opcja 3 => Zaznaczmy "Form with a list of consent types". W oknie zgody pokażą nam się wszystkie możliwe opcje / consenty
Opcja 4 => Zaznaczamy "Form with one consent type". Jeżeli jest tylko jedna opcja, to nie pokaże się ona w oknie wyboru. Jest to uproszczenie okna consentu, w przypadku pojedynczego wyboru.
Opcja 5 => Zaznaczamy "Consent form with blocked content". Czyli zaraz po otwarciu strony pojawi nam się duży pop-up, który wymusza udzielenie lub brak udzielenia zgody na pliki cookies. Bez wyboru jednej z tych opcji, użytkownik nie przejdzie dalej.
Tutaj dygresja:
Lubimy jasne wybory - A albo B. Lubimy też jasne zasady, czysto wyłożone intencje i brak fałszu. Dotyczy to również Internetu i przypadku jakim jest consent.
Jeżeli zależy nam na tym, aby gromadzić możliwie dużo danych o użytkowniku, to zapytajmy się jego/jej wprost, już w momencie startu. Poprośmy o jasną deklarację - tak albo nie.
Najgorsza możliwa opcja, to ukrycie consentu w dole ekranu i czekanie, aż użytkownik poczuje się w obowiązku, aby złożyć jakąś deklarację. Tylko co do tego czasu? Zbieramy dane czy nie zbieramy? Wszak użytkownik nie wyraził zgody (oczywiście też nie zaprzeczył).
Wbrew pozorom, obserwuję, że serwisy, które zdecydowały się jasno wymagać deklaracji już na samym wejściu do serwisu, tracą najmniej użytkowników (w sensie informacji o nich), bo dostają jasną zgodę na zbieranie danych, a sam odsetek odrzuceń zgody jest - w większości przypadków - w akceptowalnych granicach. Dodatkowo, za takie podejście, serwisy zyskują zaufanie użytkowników.
Pozostaje nam jeszcze ewentualna edycja copy i wyglądu naszego banera z consentem.
Aby to zrobić, należy kliknąć:
=> Przycisk Edit przy "Form with a list of consent types"
Po wprowadzeniu zmian, aplikujemy je też do formy uproszczonej:
=> Przycisk Edit przy "Form with one consent type"
Po kliknięciu przycisku Edit, zostajemy przeniesieni do edytora, który trochę przypomina taki uproszczony WYSIWYG. Możemy tu zmienić kolor, czcionkę, dodać jakiś tekst etc. Mechanizm jest dość prosty, ale w zupełności wystarcza do naniesienia koniecznych zmian.
Po wprowadzeniu zmian klikamy Save (prawy górny róg ekranu).
Domyślnie Consent jest w języku angielskim. Jeżeli jednak chcemy go zmienić na wersję polską, to musimy wykonać następujące kroki:
Będąc w Consent Manager, klikamy opcję Settings, w górnej nawigacji:
Następnie przewijamy do sekcji Languages i tam mamy możliwość dodania / usunięcia języka. W przypadku mojej witryny:
Consent będzie więc tylko języku polskim.
Po otwarciu naszej strony www, możemy zobaczyć jak wygląda nasz consent na żywo: