Blog Analityczny. Narzędzia. Techniki. Rozwiązania Analityczne.

Piwik PRO. Integracja z Google Ads

04.2023 | Piwik PRO | Google Ads | Integracje

Integracja pomiędzy Google Ads a systemem statystyk, to jedna z najważniejszych funkcjonalności, która pozwala nam optymalizować płatne kampanie, prowadzone w wyszukiwarce Google oraz w sieci wyszukiwania.

Zobaczmy, jak więc wygląda taka integracja w przypadku Piwik PRO.

Czy jest możliwa? A jeżeli tak, to jak ją przeprowadzić?

Krótko mówiąc => TAK.

Integracja pomiędzy Piwik PRO a Google Ads jest domyślnie możliwa i dostępna. Warto zaznaczyć, że jest możliwa do realizacji, przez każdego użytkownika, niezależnie od posiadanego pakietu. A zatem obejmuje również pakiet darmowy Piwik PRO Core.

Niniejszy post przedstawia cały proces integracji krok po kroku, tak abyś mógł samodzielnie uruchomić omawianą integrację w ramach własnej instancji Piwik PRO

W kolejnych punktach przejdziemy przez następujące zagadnienia:

Zacznijmy zatem od zalogowania się do naszego konta Piwik PRO.

Jeżeli jeszcze nie masz swojego konta, to sprawdź tutaj jak je założyć.

1. Panel integracji

Po zalogowaniu się należy wybrać opcję "Integrations". Opcja ta znajduje się w horyzontalnym menu, w górnej części strony, pod logotypem Piwik PRO.

Wybór opcji "Integrations", przenosi nas do panelu zarządzania integracjami. Możemy tu zobaczyć wszystkie możliwe integracje, które dzielą się na dwie grupy:

  • Dostępne "od zaraz" => są to integracje, które nie wymagają poszerzenia naszego pakietu, dodatkowej opłaty etc. Z reguły posiadają przycisk "Go to settings" lub "Read more", gdzie wyjaśniona jest ścieżka integracji, przez którą musimy przejść
  • Dostępne po kontakcie z zespołem Support/Sales => są to integracje, które wymagają dodatkowego wsparcia technicznego (indywidualnej konfiguracji), a zatem wniesienia dodatkowej opłaty (jednorazowej / cyklicznej). Integracje takie są oznaczone przyciskiem "Contact us", a tym samym warunki ich świadczenia mogą być różne w zależności od wolumenu danych, indywidualnych potrzeb i ustaleń pomiędzy stronami

W niniejszym artykule skupiamy się na integracji ogólnie dostępnej, czyli integracji z Google Ads.

Znajdujemy zatem na liście pozycję Google Ads i klikamy przycisk "Go to settings".

2. Integracja Google Ads

W panelu integracji, po prawej stronie znajduje się przycisk "Connect" - klikamy go.

Po kliknięciu, zobaczymy standardowe okno wyświetlane przez autoryzację Google - w oknie tym należy wybrać odpowiednie kontoi zatwierdzić integrację z tym kontem Google. Oczywiście wybieramy to konto gmail, do którego są przypisane nasze kampanie Google Ads.

Okno "Select account" pozwala nam wybrać konkretne konto Google Ads, z którym chcemy się zintegrować i tym samym cyklicznie pobierać dane kampanii.

Po wybraniu konta - poprzez zaznaczony checkbox - klikamy dalej przycisk "Save".

Pojawi się okienko zatytułowane "Save accounts".

Okno informuje o tym, że w ramach integracji z Google Ads, zostanie zaimportowana 90 dniowa historia kampanii Ads. Po zaimportowaniu dane te nie będę mogły być usunięte.

Kliknięcie kolejnego "Save", jest potwierdzeniem naszej zgody, zarówno na import jak i integrację.

3. Weryfikacja integracji

Po zatwierdzeniu procesu integracji, przejdźmy do pozycji "Settings" w ramach menu horyzontalnego. Po prawej stronie, na dole panelu nawigacyjnego, znajdziemy dział "Integrations", a w nim pozycję Google Ads.

Wybranie pozycji Google Ads, przekieruje nas do strony zatytułowanej Google Ads integration.

Możemy tutaj anulować naszą integrację (uwaga: dane zebrane podczas funkcjonowania integracji, nie zostaną usunięte), lub też dodać kolejne konto.

Możemy również zobaczyć status, dla już wykonanych integracji.

Gdzie zobaczymy wyniki kampanii Google Ads w interfejsie Piwik PRO?

Tutaj bez zaskoczenia, wyniki są czytelnie prezentowane w predefiniowanych raportach. Możemy je znaleźć m.in. w takich lokalizacjach jak:

Channels - zawiera dane wszystkich kanałów, generujących ruch dla naszego serwisu www. Raport jest idealny do analizy porównawczej np. Porównanie ruchu generowanego przez płatne kampanie kontra ruch organiczny czy ruch typu direct (wejścia bezpośrednie do serwisu)

Campaigns - zawiera dane płatnych kampanii, generujących ruch dla naszego serwisu www. Raport jest idealny do analizy porównawczej, ale w obrębie źródeł kampanijnych (płatnych)

Google Ads - zawiera dane tylko dla kampanii Google Ads. Raport jest idealny, jeżeli chcemy zobaczyć jak kampanie Ads przekładają się na konwersje w naszym serwisie, czy też chcemy głębiej wejść w detale związane z efektywnością kampanii


Podsumowanie

Integracja na linii Google Ads oraz Piwik PRO jest intuicyjna i "szybka" do wyklikania. Jej oferta merytoryczna jest również solidna i daje pełne podstawy do oceny efektywności kampanii i ich optymalizacji w kontekście naszego serwisu www.

Docenić należy również fakt, że integracja jest w pełni bezpłatna i dostępna w podstawowej wersji Piwik PRO.