Jak wykonać aktualizację kontenera GTM Server-Side?

Wykorzystanie kontenera GTM Server-Side nakłada na analityka dodatkowy obowiązek, związany z monitoringiem kolejnych wersji kontenera i cyklicznym wykonywaniem aktualizacji. Te aktualizacje wykonujemy poprzez interfejs Google Cloud Platform, co może stwarzać pewne trudności, ale też regularna dbałość o aktualizacje, daje nam gwarancję optymalnego wykorzystania i działania GTM Server-Side. W niniejszym artykule przedstawiam proces samodzielnej aktualizacji kontenera serwerowego, opartego o App Engine.

Jak kalkuluje się cenę Google BigQuery?

Google BigQuery to zaawansowana, w pełni zarządzana usługa analizy danych, która umożliwia szybkie przetwarzanie ogromnych zbiorów informacji. Dzięki swojej elastyczności i skalowalności, BigQuery jest idealnym rozwiązaniem dla firm poszukujących efektywnego sposobu na analizę dużych danych w czasie rzeczywistym. Kalkulacja kosztów korzystania z tej usługi może być jednak skomplikowana, ponieważ zależy od różnych czynników, takich jak przechowywanie danych, przetwarzanie zapytań oraz dodatkowe funkcje. W artykule przedstawimy szczegółowy przegląd składników ceny BigQuery, dostępnych planów cenowych oraz przykładowych wycen dla strefy Frankfurt (europe-west3), aby pomóc lepiej zrozumieć, jak optymalnie zarządzać kosztami tej usługi.

Kluczowe wskaźniki dla monitorowania biznesu eCommerce

W świecie eCommerce, takie wskaźniki, jak CR, AOV, CLV czy CAC są niezbędne do monitorowania i rozwijania biznesu. W niniejszym artykule omawiam te najważniejsze wskaźniki, które powinniśmy znać i wykorzystywać do optymalizacji naszych działań ecommercowych. Na bazie artykułu dowiesz się, jak obliczać te wskaźniki matematycznie oraz jak, je implementować za pomocą języka Python.

Czym jest Data Governance?

Data Governance to kluczowy element zarządzania danymi w każdej nowoczesnej organizacji. W niniejszym artykule omawiam, czym jest Data Governance, kto powinien je wdrożyć oraz jakie korzyści przynosi. Porozmawiamy także o krokach wdrożenia oraz wyzwaniach z tym związanych. Zapraszam do lektury artykułu, aby odkryć, jak Data Governance może zrewolucjonizować Twoje podejście do danych.

Plan zarządzania danymi. Mapa drogowa do sukcesu

W dzisiejszym świecie opartym na danych, skuteczne zarządzanie nimi jest kluczem do sukcesu każdej organizacji. Dobrze skonstruowany plan zarządzania danymi zapewnia porządek, wydajność i bezpieczeństwo informacji, umożliwiając podejmowanie lepszych decyzji i współpracę zespołów. Proces ten obejmuje gromadzenie, przechowywanie, wykorzystanie i komunikację danych, a jego kluczowymi fazami są zbieranie, przechowywanie i wykorzystanie. Plan zarządzania danymi jest niezbędny dla skalowalności, bezpieczeństwa i zgodności z przepisami, a jego skuteczność zależy od jasnej komunikacji z całym zespołem.

Google Tag Manager Server-Side. Implementacja via Stape.io

Wykorzystanie kontenera GTM Server-Side, pozwala przetwarzać dane po stronie serwera i tym samym poprawia wydajność i bezpieczeństwo, a także zwiększa ochronę prywatności użytkownika. Stape.io to usługa umożliwiająca hostowanie kontenera serwerowego Google Tag Manager, która oferuje m.in. prostotę, skalowalność, pełną kontrolę kosztów czy wsparcie techniczne. Jest to ciekawa alternatywa dla domyślnego hostowania kontenera via Google Cloud Platform.

Google Tag Manager Server-Side. Implementacja via Cloud Run

Wdrożenie Google Tag Manager Server-Side daje pewne wymierne korzyści nad tradycyjnym wdrożeniem np. w kwestii prywatności, szybkości działania czy lepszej kontroli nad danymi. O ile sama koncepcja sGTM jest już dłużej obecna, o tyle jego implementacja via Cloud Run jest względnie nowa. Niniejszy artykuł pokazuje zatem krok po kroku, jak zaimplementować sGTM, korzystając z Cloud Run.

Przegląd rozwiązań… zaczynających się od słowa "Apache"

Pracując z danymi, codziennie spotykamy się z rozwiązaniami, które jako pierwsze słowo w nazwie mają “Apache” np. Apache Airflow, Apache Cassandara, Apache Hadoop etc. Osobiście bardzo lubię te rozwiązania z uwagi na … sympatyczne logotypy, które często są dalekie od korporacyjnego skrępowania. W niniejszym artykule chciałbym zrobić przegląd rozwiązań, które w swojej nazwie mają “Apache” w pierwszym członie i są "w miarę popularne", w pracy Analityka Danych. Tym samym, artykuł ma na celu uporządkowanie i wylistowanie narzędzi, które warto poznać.

Google Consent Mode v2. Przegląd dostawców

Począwszy od marca 2024, Google wymaga od wszystkich stron internetowych i aplikacji stosowania Trybu Zgody v2 (tzw. Google Consent Mode v2). Google Analytics 4 ściśle integruje się z Trybem Zgody v2, zapewniając zgodność z regulacjami, a tym samym pozwalając na analizę/zbieranie danych z uwzględnieniem preferencji użytkowników dotyczących ich prywatności. Niniejszy artykuł prezentuje przegląd dostawców rozwiązań typu CMP, czyli platform do zarządzania zgodą użytkownika.

Biblioteka Faker. Generowanie danych testowych z wykorzystaniem Pythona. Przewodnik.

Tworzenie i wykorzystanie danych testowych, jest nieodłączną częścią procesu poznawania narzędzi i bibliotek analitycznych. Jednak "ręczne tworzenie” danych testowych może być czasochłonne i podatne na błędy, dlatego warto korzystać z narzędzi, które umożliwiają generowanie danych testowych automatycznie. Jednym z popularnych narzędzi w tym zakresie jest biblioteka Faker. Dostępna w Pythonie, stanowi proste w obsłudze rozwiązanie programistyczne, które pozwala nam na generowanie danych testowych wg naszych potrzeb. Niniejszy artykuł opisuje podstawowe metody i przypadki użycia, związane z biblioteką Faker.

O Mnie

Wspieram firmy w transformacji na model działania oparty o dane. Wdrażam i wyciągam rekomendacje, płynące z danych.

Korzystam z Google Marketing Cloud, Google Cloud Platform, Tableau, Microsoft Power BI oraz Python i R.

Posiadam certyfikat Google Analytics 4 i Tableau Certified Professional, doświadczenie akademickie oraz 20-lat doświadczenia biznesowego.

Jestem współzałożycielem grupy Hexe Capital SA.

Zapraszam. Krzysztof Surowiecki

Więcej o mnie Współpraca

Moje certyfikaty