Przegląd rozwiązań… zaczynających się od słowa "Apache"

Pracując z danymi, codziennie spotykamy się z rozwiązaniami, które jako pierwsze słowo w nazwie mają “Apache” np. Apache Airflow, Apache Cassandara, Apache Hadoop etc. Osobiście bardzo lubię te rozwiązania z uwagi na … sympatyczne logotypy, które często są dalekie od korporacyjnego skrępowania. W niniejszym artykule chciałbym zrobić przegląd rozwiązań, które w swojej nazwie mają “Apache” w pierwszym członie i są "w miarę popularne", w pracy Analityka Danych. Tym samym, artykuł ma na celu uporządkowanie i wylistowanie narzędzi, które warto poznać.

Google Consent Mode v2. Przegląd dostawców

Począwszy od marca 2024, Google wymaga od wszystkich stron internetowych i aplikacji stosowania Trybu Zgody v2 (tzw. Google Consent Mode v2). Google Analytics 4 ściśle integruje się z Trybem Zgody v2, zapewniając zgodność z regulacjami, a tym samym pozwalając na analizę/zbieranie danych z uwzględnieniem preferencji użytkowników dotyczących ich prywatności. Niniejszy artykuł prezentuje przegląd dostawców rozwiązań typu CMP, czyli platform do zarządzania zgodą użytkownika.

Biblioteka Faker. Generowanie danych testowych z wykorzystaniem Pythona. Przewodnik.

Tworzenie i wykorzystanie danych testowych, jest nieodłączną częścią procesu poznawania narzędzi i bibliotek analitycznych. Jednak "ręczne tworzenie” danych testowych może być czasochłonne i podatne na błędy, dlatego warto korzystać z narzędzi, które umożliwiają generowanie danych testowych automatycznie. Jednym z popularnych narzędzi w tym zakresie jest biblioteka Faker. Dostępna w Pythonie, stanowi proste w obsłudze rozwiązanie programistyczne, które pozwala nam na generowanie danych testowych wg naszych potrzeb. Niniejszy artykuł opisuje podstawowe metody i przypadki użycia, związane z biblioteką Faker.

Google Cloud Next’23 Okiem Analityka Danych

W dniach 29-31 sierpnia 2023 miała miejsce konferencja Google Cloud Next’23. Jej efektem jest wiele nowości, w tym kilka istotnych dla analityków danych takich jak wprowadzenie Duet AI, które pozwala na wykorzystanie sztucznej inteligencji do automatyzacji zadań analitycznych. Rozszerzenie możliwości Vertex AI, czy też wprowadzenie BigQuery DataFrames. Wszystkie te istotne nowości zostały zaprezentowane w niniejszym poście.

Tablica NumPy. Szybki przegląd podstawowych operacji

Pakiet NumPy, to jedno z najważniejszych narzędzi dla każdego analityka danych. NumPy udostępnia efektywny obiekt tablicy n-wymiarowej, który umożliwia przeprowadzanie zaawansowanych operacji matematycznych i logicznych na dużych zestawach danych, jednocześnie zapewniając znacznie lepszą wydajność, w zakresie szybkości wykonywania operacji. W niniejszym artykule, przedstawiam podstawowe operacje, jakie można wykonać, na tablicach NumPy.

Wykorzystanie API Piwik PRO do pobrania i wizualizacji danych w Microsoft Power BI

Microsoft Power BI to obecnie jedno z popularniejszych rozwiązań BI do analizy, wizualizacji i wnioskowania na bazie danych analitycznych. Zaletą rozwiązań BI jest możliwość integracji danych z różnych źródeł i ujęcia ich w jednym systemie raportowania. Takimi danymi mogą być również dane z systemu typu Web Analytics, opisujące nasz serwis internetowy. Sprawdźmy zatem jak wygląda możliwość połączenia Piwik PRO z Microsoft Power BI.

Piwik PRO. Integracja z Google Ads

Integracja pomiędzy Google Ads a systemem statystyk, to jedna z najważniejszych funkcjonalności, która pozwala nam optymalizować płatne kampanie, prowadzone w wyszukiwarce Google oraz w sieci wyszukiwania. Integracja ta jest również domyślnie dostępna dla systemu Piwik PRO. Niniejszy post pokazuje cały proces integracji, krok po kroku.

Piwik PRO. Integracja z Google Search Console

Search Console to narzędzie wspierające proces budowania pozycji naszego serwisu internetowego, w wynikach organicznych Google. Integracja pomiędzy Search Console a Google Analytics, stanowi silny punkt oprogramowania analitycznego Google, uzupełniając dane Analyticsa o informacje, dające nam wgląd, w to jak nasz serwis www prezentuje się w wynikach organicznych. Jak więc wygląda sytuacja z Piwik PRO? Czy możliwa jest integracja Piwik PRO i Google Search Console? W niniejszym poście przedstawiam proces integracji.

Piwik PRO. Wbudowany Consent Manager. Konfiguracja

Piwik PRO , to nie tylko system analityczny, ale i całe środowisko, do zarządzania moimi danymi.

W komplecie jest też Consent Manager, czyli popularny pop-up, który pokazuje się użytkownikom, informuje ich o naszej polityce prywatności i pozwala zdecydować, czy chcą pozostać anonimowi. W niniejszym artykule pokazuję, jak skonfigurować i wykorzystać wbudowany Consent, tak aby użytkownik czuł się poinformowanym dysponentem swoich danych osobowych.

Piwik PRO. Tag Manager. Prosty przykład użycia

W pakiecie analitycznym Piwik PRO, znajdziemy również Tag Manager. Historycznie, sam Tag Manager został wprowadzony do szerokiej świadomości przez Google i jego GTM. Główna idea Tag Managera, to przeniesienie ciężaru implementacji i utrzymania systemu analitycznego (marketingowego) z zespołu IT, na zespół analityczny i/lub marketingowy. W niniejszym poście, poprzez konkretny przykład, przyglądamy się temu jak działa Piwik Tag Manager.

O Mnie

Wspieram firmy w transformacji na model działania oparty o dane. Wdrażam i wyciągam rekomendacje, płynące z danych.

Korzystam z Google Marketing Cloud, Google Cloud Platform, Tableau, Microsoft Power BI oraz Python i R.

Posiadam certyfikat Google Analytics 4 i Tableau Certified Professional, doświadczenie akademickie oraz 20-lat doświadczenia biznesowego.

Jestem Co-Founderem spółek: Hexe Capital SA, Cut2Code, Boostsite, KODA, Insightland.

Zapraszam. Krzysztof Surowiecki

Więcej o mnie Współpraca

Moje certyfikaty