02.2023 | Web Analytics | Piwik PRO Core | Uruchomienie systemu Piwik PRO
Krajobraz po bitwie. Takim zdaniem można by określić obecną sytuację na rynku usług / produktów analitycznych. Myśląc o bitwie mam oczywiście na myśli wycofanie Universal Analytics i wprowadzenie Google Analytics 4.
Wprowadzenie Google Analytics 4, zrodziło kilka dodatkowych procesów:
* Google wprowadziło limity na połączenia z GA4 poprzez API. A zatem podstawowy konektor dla GA4, w Looker Studio, stracił na swojej atrakcyjności tzn. w przypadku małych dashboardów nadal jest OK, ale gdy chcemy budować większe konstrukcje, to najlepszym wyborem jest połączenie na linii Looker Studio - Google BigQuery.
Tutaj więcej o limitach:
Jeżeli zaś zastanawiasz się jak ustawić połączenie Looker Studio - BigQuery, to przeczytaj tą poradę:
Niektóre kraje opublikowały więc ostrzeżenia, czy rekomendacje związane z prawnymi aspektami i/lub zastrzeżeniami, dotyczącymi wykorzystania Google Analytics m.in. Francja, Dania, Austria. Usługa nie została zakazana, ale w jej ramach są zalecane modyfikacje ustawień (zachowań) domyślnych.
Wszystkie te w/w czynniki otworzyły drogę dla usług analitycznych, świadczonych przez innych producentów, bo jeżeli mam implementować system analityczny ponownie, to mogę to zrobić, korzystając z innego oprogramowania. Pracy będzie tylko nieznacznie więcej.
W niniejszym artykule chciałbym pokazać jedną z możliwych alternatyw, czyli Piwik PRO.
Jest to kompletny, bardzo interesujący produkt, rozwijany przez polską firmę z siedzibą we Wrocławiu. W wielu aspektach Piwik PRO prześciga produkt oferowany przez Google. Stanowi więc w pełni wartościową alternatywę, która pozwoli nam efektywnie prowadzić działania analityczne.
Artykuł skupia się na podstawie tzn. pierwszej instalacji Piwik PRO i pokazaniu jak szybko i prosto można postawić ten system w ramach własnego serwisu www.
Zawartość niniejszego artykułu:
Zatem zaczynamy...
Piwik PRO oferuje dwa typy kont (usług):
Pełne porównanie, obu planów, można znaleźć pod poniższym adresem: https://piwik.pro/core-vs-enterprise/.
W przypadku większości serwisów, prowadzonych przez małe i średnie firmy, plan CORE powinien być w zupełności satysfakcjonujący.
A w przypadku przekroczenia ilości akcji, przypisanych do planu CORE, otrzymamy trzy opcje do wyboru:
My zaczynamy od założenia konta w wersji CORE, a zatem:
Następnie wypełnijmy formularz rejestracyjny, w którym należy podać m.in.. Adres naszej strony www oraz nazwę konta.
Po wypełnieniu formularza, nasze konto zostaje założone, a my przekierowani do strony głównej panelu administracyjnego.
Widzimy tam wskazanie następnych kroków, czyli instalacja oraz walidacja kodu.
Podobnie jak w Google Analytics, również i Piwik PRO wymaga od nas dodania kodu JavaScript do naszego serwisu www.
Kod pobieramy w sposób następujący:
W tej ostatniej znajdziemy różne predefiniowane sposoby instalacji np. z użyciem Google Tag Managera, instalację dedykowaną dla Wordpressa czy frameworka React.
Jest również opcja instalacji "manualnej" i tą opcję wybieramy.
Jako rezultat zobaczymy kod JS, który należy skopiować.
Kod wklejamy w następującej lokalizacji:
=> po otwarciu znacznika body:
Kolejny krok to weryfikacja poprawności instalacji Piwik PRO. W tym celu, wykorzystajmy wbudowany debugger. Link do debuggera znajdziemy pod pobranym już kodem JS.
Klikamy w ten link:
Zostajemy przeniesieni do okna debuggera:
Jeżeli zaś widzimy wizytę, to nasza podstawowa instalacja została zakończona. Piwik PRO jest wdrożony i zbiera pierwsze dane. Oczywiście pamiętajmy, że jest to prosta instalacja, bez indywidualnego dostosowania, a zatem zakres zbieranych danych będzie skromny (domyślny).
Kilka aspektów związanych z instalacją...
Nim jednak zakończymy ten artykuł, to zobaczmy proszę na wybrane aspekty instalacji Piwik PRO.
Po uruchomieniu Piwik PRO, zobaczymy, że na naszej stronie pojawił się Consent Banner, informujący o wykorzystaniu plików cookies i polityce prywatności. Jest to związane z faktem, że częścią pakietu Piwik PRO jest Consent Manager.
Wbudowanie tego managera, to świetna informacja dla posiadaczy serwisów internetowych, szczególnie w klasie małych i średnich firm, gdyż nie muszą szukać i implementować rozwiązań zewnętrznych. W przypadku dużych korporacyjnych serwisów, wygodniejsze może być jednak wykorzystanie rozwiązań takich jak One Trust.
Rozważmy zatem dwa przypadki:
Przypadek 1.
W naszym przypadku, załóżmy, że wpierw chcemy dokonać kastomizacji treści wyświetlanych przez Consent Banner.
W tym celu przechodzimy ponownie do panelu administracyjnego Piwik PRO, a następnie:
Przechodzimy do panelu kastomizacji naszego Consent Managera. Dokładny opis wszystkich możliwości, wykracza poza ramy obecnego artykułu i będzie przedmiotem analizy w kolejnym poście (soon).
Na ten moment jednak, przyjrzyjmy się tylko jednej opcji, która może być najbardziej przydatna na start, czyli zmianie języka.
Domyślnie Consent jest w języku angielskim, aby dodać inny język np. polski należy wykonać kolejne kroki:
Przypadek 2.
W tym przypadku, załóżmy, że mamy już inne rozwiązanie do zarządzania plikami cookies i chcemy pozbyć się tego nowego Consent Banera, tak aby nie duplikować rozwiązań.
W sekcji administracyjnej (Administration):
Consent form znika ze strony.
Wraz z pakietem Piwik PRO Core, otrzymujemy Tag Manager, którego kod został już wdrożony w pierwszym kroku instalacji.
Aby przejść do Tag Managera klikamy: Menu > Tag Manager
W ramach Piwik PRO Tag Manager-a możemy uruchomić dowolny tag, w tym tagi takiej jak:
A zatem możemy zdecydować o całkowitym usunięciu Google Tag Managera i zastąpieniu go poprzez Tag Managera dostarczanego wraz z instalacją Piwik PRO.
Ostatni aspekt naszej instalacji, na który chcemy zwrócić uwagę, to wykluczenie własnego adresu IP.
W tym celu klikamy przycisk Menu i następnie Administration:
Klikamy na nazwę naszego serwisu www:
Domyślnie otworzy nam się zakładka Data collection. Przewijamy jej zawartość, aż do momentu, gdy zobaczymy sekcję Filters i okienko do wpisania własnych adresów IP, zatytułowane:
Don't collect data from these IP addresses
Wpisujemy nasze adresy IP, zostają one automatycznie zapisane.
Niniejszy artykuł przedstawia jedynie podstawowe informacje, potrzebne do startu usługi Piwik PRO w minimalnej konfiguracji, w ramach naszego serwisu internetowego.
System analityczny Piwik PRO zapewnia jednak szereg zaawansowanych ustawień oraz integracji, które pozwolą Tobie zaimplementować rozwiązanie skrojone pod Twoje potrzeby i aktywnie wspierające budowanie wartości - dochodu - firmy.
Jeżeli chcesz porozmawiać na temat wdrożenia Piwik Pro w ramach Twojego serwisu internetowego, to zapraszam do kontaktu.
Napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy.