04.2023 | Piwik PRO | Looker Studio | Web Analytics
Looker Studio (dawniej Data Studio), to narzędzie stworzone przez Google i przeznaczone do analizy i wizualizacji danych. Główną zaletą narzędzia jest fakt jego łatwej dostępności - narzędzie jest darmowe, działa w przeglądarce i do tego jest względnie proste do obsługi i tworzenia nieskomplikowanych wizualizacji danych .
Looker Studio jest również popularnym "przedłużeniem" Google Analytics, gdyż pozwala na wygodne tworzenie dashboardów, ilustrujących kluczowe informacje ("insighty").
Jak wygląda zatem sytuacja, w przypadku wyboru Piwik PRO?Odpowiedź na powyższe pytania, to zasadniczo TAK. Piwik PRO i Looker Studio mogą być wzajemnie zintegrowane. A zatem, jeżeli jesteśmy przyzwyczajeni, do Looker Studio, to możemy dalej z niego korzystać. Nic tu się nie zmienia.
Warto tutaj jednak dodać, że Piwik PRO posiada wbudowaną funkcjonalność, która pozwala na tworzenie własnych raportów => Dashboards.
Jeżeli jednak chcemy skorzystać z Looker Studio, to przejdźmy razem przez kolejne kroki, opisane poniżej.
W kolejnych punktach przejdziemy przez następujące zagadnienia:
Pierwszy krok to autoryzacja konektora przygotowanego przez zespół Piwik PRO. W tym celu, klikamy w poniższy link:
Po otwarciu w/w linku zobaczymy ekran podobny do poniższego. Jest to ekran autoryzacji => klikamy na nim przycisk AUTHORIZE.
Jako wynik pojawi nam się standardowe okno Google z informacją, że Piwik PRO chce uzyskać dostęp do naszego konta. Sprawdzamy i zatwierdzamy.
Tu może pojawić się pytanie => dlaczego konektor nie jest dostępny z poziomu Looker Studio? Tak jak np. konektory firm trzecich np. Supermetrics.
Przyczyna jest dość prozaiczna - konektor Piwik PRO nie został jeszcze zweryfikowany przez Google. Nie jest to jednak jakiś powód do obaw i taka sytuacja dotyczy wielu innych konektorów, oprogramowanych przez firmy trzecie.
W kolejnym kroku powracamy do interfejsu Piwik PRO.
Aby możliwa była integracja z Looker Studio, to musimy wygenerować klucz API .
Aby go wygenerować, przechodzimy do sekcji Profile:
Po kliknięciu Profile, zobaczymy dwie dodatkowe opcje w lewej nawigacji:
Klikamy tą drugą, czyli API keys. A nastepnie przechodzimy do prawej części ekranu i tam klikamy niebieski przycisk Create a key. Jest to przycisk, który pozwala nam utworzyć indywidualny klucz API.
Wpierw podajemy nazwę klucza i zatwierdzamy, klikając przycisk OK.
Zobaczymy stronę potwierdzenia - okienko popup - i tam dane naszego API, czyli:
Obie wartości kopiujemy do schowka, czy też do pliku tekstowego, tak aby wykorzystać je w dalszym procesie połączenia z Looker Studio.
Uwaga: wartości tych nie udostępniamy osobom trzecim - przechowujemy je w sposób bezpieczny np. korzystając z managera haseł 1Password.
(Krok 1) Podanie danych API
Ostatni etap integracji, to ponowne przejście do interfejsu Looker Studio, w którym wpisujemy wygenerowane dane API Piwik PRO.
Uwaga:
Account name - jest to nazwa naszego konta Piwik PRO (nie jest to dowolna nazwa), którą stanowi z reguły pierwszy człon subdomeny, pod którą logujemy się do naszej instancji statystyk Piwik PRO.
W moim przypadku statystyki funkcjonują pod adresem:
Czyli nazwa konta to "surowiecki".
(Krok 2) Wybór strony internetowej, dla której chcemy stworzyć źródło danych dla Looker Studio. W moim przypadku jest to https://www.surowiecki.org/.
Po wybraniu strony klikamy przycisk CONNECT.
(Krok 3) Utworzenie strumienia danych
Nasz strumień danych został utworzony. Możemy przeglądnąć dimensions & metrics, którymi dysponujemy.
Do wyboru mamy dalsze kroki, już charakterystyczne dla Looker Studio np.
CREATE REPORT - przejście do tworzenia raportu
EXPLORE - przejście do interfejsu eksploratora, gdzie możemy lepiej zapoznać się z naszymi metrykami
Kliknijmy zatem CREATE REPORT i spróbujmy utworzyć bardzo prosty raport, tak aby poczuć lepiej możliwości jakie daje tutaj Piwik PRO.
Całość prezentuje się następująco: