Blog Analityczny. Narzędzia. Techniki. Rozwiązania Analityczne.

Piwik PRO. Wtyczka Google Sheets

04.2023 | Piwik PRO | Google Sheets | Web analytics

W niniejszym artykule chciałbym pokazać, jak szybko można zintegrować naszą instancję statystyk Piwik PRO z arkuszami Google Sheets, tak aby pobrać do nich interesujący nas zestaw danych. Tak pobrany zestaw, może być następnie wykorzystany do zbudowania raportu, zarówno w samym arkuszu Google, jak i w zewnętrznym oprogramowaniu np. Tableau.

Artykuł opisuje kolejno integrację z Piwik PRO a następnie podłączenie Tableau do naszego arkusza z danymi.

W kolejnych punktach przejdziemy przez następujące zagadnienia:

Przejdźmy zatem do opisu integracji.

Krok 1. Instalacja wtyczki Piwik PRO Analytics

Zaczynamy zatem od instalacji wtyczki Piwik PRO Analytics. Jest to wtyczka przeznaczona dla Google Sheets, która pobiera dane z serwerów Piwik i osadza w arkuszu Google.

Wielu z nas pamięta podobną wtyczkę, wydaną przez Google Analytics dla wersji Universal (z GA4 wtyczka już nie działa i z uwagi na limity API pewnie nie wyjdzie, a jak wyjdzie to będzie słabo użyteczna). Ta oferowana przez Piwik PRO jest przyjemna w obsłudze, jednak posiada dwie wady, o których należy pamiętać:

  • Nie pozwala na edycję zapytań tzn. jeżeli pobierzemy zestaw danych z użyciem wtyczki i stwierdzimy, że jednak brakuje nam tam "czegoś", to musimy raz jeszcze wyklikać całe zapytanie
  • Nie pozwala na cykliczne wykonywanie zapytań tzn. nie możemy stworzyć arkusza, który będzie automatycznie pobierał dane co zdefiniowany interwał czasowy

Te cechy są wadami tylko wtedy, jeżeli planujemy wykorzystać arkusz Google jako swoistą "bazę danych" lub kokpit managerski, który będzie cyklicznie odświeżany. Nie są natomiast wadą, jeżeli planujemy pobrać dane jednorazowo dla celów konkretnej prezentacji czy raportu.

Pamiętajmy również, że Piwik PRO udostępnia API, poprzez które - z odrobiną programowania - możemy pobierać i dowolnie przetwarzać dane.

Wracamy do naszej integracji.

Wtyczkę możemy zainstalować na dwa sposoby:

Sposób 1. Bezpośrednie przejście do strony wtyczki

Wtyczka znajduje się pod adresem:

https://workspace.google.com/marketplace/app/piwik_pro_analytics/44253974373

Przechodzimy na poniższą stronę i klikamy następnie przycisk Install.

Rozpocznie się proces autoryzacji tzn.

Zobaczymy okienko z informacją, że wtyczka Piwik PRO Analytics potrzebuje dodatkowych uprawnień. Klikamy tutaj CONTINUE.

Pojawi nam się standardowe okienko autoryzacji, wyświetlane przez różne usługi Google - wybieramy właściwe konto Google*, akceptujemy dostęp i kolejno zatwierdzamy.

* należy wybrać to konto Google, na którym chcemy gromadzić dane z usługi Piwik PRO np. konto firmowe.

Potwierdzeniem poprawnej instalacji wtyczki będzie poniższy ekran:

Sposób 2. Instalacja z poziomu Google Sheets

Jest to drugi sposób instalacji wtyczki Piwik PRO Analytics. Oba sposoby prowadzą do tego samego rezultatu, a zatem wybierzmy to co dla nas jest wygodniejsze.

W omawianym podejściu, otwieramy arkusz Google Sheet i przechodzimy do górnego menu. Tam wybieramy kolejno:

Extensions >  Add-ons > Get add-ons

Następnie wyszukujemy wtyczkę Piwik PRO Analytics i wykonujemy kolejno kroki opisane już w sposobie numer jeden.

Krok 2. Połączenie wtyczki z naszym kontem Piwik PRO.

Po zainstalowaniu wtyczki, konieczne jest zalogowanie się do naszego konta Piwik PRO, tak aby wtyczka pobierała właściwe (nasze) dane. "Zalogowanie" to trochę niewłaściwe słowo, bowiem tutaj mówimy bardziej o autoryzacji dostępu.

Opiszmy zatem kolejne kroki tego procesu.

2.1. W arkuszu Google Sheet przechodzimy do następującej pozycji w górnym menu:

Extensions >  Piwik PRO Analytics > Authenticate

2.2. Wprowadzamy adres naszych statystyk.

Jest to adres, pod którym funkcjonuje nasze konto (instancja) Piwik PRO tzn. adres www, na który wchodzimy i logujemy się do naszych statystyk.

W moim przypadku jest to np. surowiecki.piwik.pro

2.3. Wprowadzamy dane Client ID

Po odczekaniu chwili, zobaczymy okienko oznaczone jako "Step 2: Client ID". Należy tutaj podać właśnie wspomniany Client ID.

Skąd jednak pobrać Client ID? Dana ta jest dostępna w panelu Piwik PRO. Zobaczmy zatem na kolejne kroki, które pozwolą na wygenerowanie Client ID.

Wygenerowanie Client ID (oraz Secret ID => potrzebnego w dalszym kroku)

=> logujemy się do panelu Piwik PRO i w Menu wybieramy opcję Profile:

Na stronie Profile, przechodzimy do pozycji API keys (1) i klikamy przycisk Create a key (2). Rozpoczynamy proces generowania klucza.

W polu tekstowym, które się pojawi, podajemy nazwę naszego klucza - pełni ona rolę tylko i wyłącznie porządkową, a zatem może to być dowolna nazwa.

Po kliknięciu OK zobaczymy dane:

  • Client ID
  • Client Secret

Zapiszmy obie dane.

Wracamy do naszego arkusza Google Sheets i tam wprowadzamy dane dla Client ID. Nastepnie klikamy OK.

2.4. Wprowadzamy dane Client secret

W kolejnym oknie, które zobaczymy, należy podać Client secret.

Po kliknięciu OK, zobaczymy komunikat informujący nas, że autoryzacja przebiegła pomyślnie i mamy od teraz dostęp do pobierania danych via API.

Krok 3. Pobranie danych poprzez wtyczkę Piwik PRO Analytics

Rozpoczynamy pracę z wtyczką Piwik PRO Analytics. Z górnego menu wybieramy kolejno pozycje:

  • Extensions
  • Piwik PRO Analytics
  • Get raw data
  • Raw sessions

W efekcie dokonanego wyboru, pokaże nam się dodatkowy panel - po prawej stronie - w ramach którego komponujemy nasze zapytanie.

Kolejne pola, które wypełniamy to:

(1) Website ID => jest to ID naszej strony, dla której chcemy pobrać dane.

ID strony pobieramy z interfejsu statystyk:

(2) Date from => data od której pobieramy dane

(3) Date to => data do której pobieramy dane

(4) Choose dimensions => wybieramy wymiary, dla których chcemy pobrać dane

Po zaznaczeniu wymiarów na których nam zależy, klikamy przycisk Submit

Po odczekaniu kilkunastu sekund, zobaczymy dane, które wypełnią nasz arkusz.

Etap integracji i pobierania danych został zakończony. Teraz możemy zwizualizować dane wykorzystując funkcjonalności Google Sheets. Możemy również połączyć się zewnętrznym oprogramowaniem BI do naszego arkusza i tam pokazać jakie wnioski płyną z naszych danych.

Zobaczmy zatem jak połączyć się z Tableau.

Krok 3.1. Połączenie z Tableau

Tableau to zaawansowane narzędzie do analizy i wizualizacji danych.

Warto zaznaczyć, że Piwik PRO oferuje również integrację z Tableau. Przy czym rekomendowana integracja ma zasadniczo dwie wady:

  • Jest oparta o Web Data Connector, który od wersji 2023 jest oznaczony jako depreciated. A zatem może być (i będzie) wycofany z kolejnej wersji Tableau (której? To nie jest wiadome).
  • Jest dostępna tylko dla Tableau Desktop. Nie działa z Tableau Prep, bo ten nie ma konektora typu Web Data Connector

Tym samym, jeżeli chcemy wykorzystać Tableau do wizualizacji danych Piwik PRO , to można wykorzystać alternatywne podejścia np.

  • Pobranie danych do Google Sheets i nastepnie podłączenie Tableau => szybki sposób, ale użyteczny tylko do jednorazowych wizualizacji
  • Pobranie danych z wykorzystaniem API Piwik PRO i włożenie tych danych do dowolnej bazy SQL-owej. Następnie podłączenie Tableau do tej bazy => bardziej pracochłonne podejście, ale użyteczne, jeżeli chcemy mieć raport ze stale aktualnymi danymi

Integracja Tableau z Google Sheet

Przechodzimy zatem do Tableau i w liście konektorów wybieramy Google Drive:

Pojawi nam się standardowe okno autoryzacji dostępu do usług Google. Zatwierdzamy tutaj dostęp klikając przycisk Allow. Jako potwierdzenie, poprawnego połączenia, otrzymamy poniższy ekran:

W interfejsie Tableau pojawi nam się wylistowana zawartość naszego Google Drive. Wyszukujemy interesujący nas plik z danymi - w moim przypadku to PiwikProData - zaznaczamy ten plik i klikamy na przycisk Connect.

Tableau inicjuje połącznie z arkuszem Google i nastepnie pokazuje nam ekran startowy tego połączenia. Widzimy w nim następujące elementy:

(1) Use Data Interpreter => możliwość wykorzystania wbudowanego w Tableau interpretera danych. Zaznaczenie tego checkboxa jest zwykle dobrą decyzja, która pozwala nam oszczędzić kliku drobnych prac np. nazwania kolumn, ustawienia właściwych formatów danych etc. Tableau wykrywa wszystkie podstawowe zależności i stara się to zrobić za nas.

(2) Sheet2 (PiwikProData) => możliwość zmiany nazwy dla źródła danych. Szczerze rekomenduję, aby pozbyć się domyślnej nazwy i wprowadzić coś bardziej zrozumiałego

(3) Podgląd naszego zestawu danych => możemy tutaj ukryć wybrane kolumny lub też skorygować ich typ danych

Jeżeli wszystkie ustawienia są zadowalające, to klikamy w pomarańczową zakładkę Sheet1 - jest nad nią tooltip => Go to Worksheet.

W efekcie, zostaniemy przeniesieni do przestrzeni roboczej, w której widać (po lewej stronie) dane z naszego arkusza PiwikProData, przekształcone do postaci danych Tableau.

Integracja z Tableau jest zakończona. Pozostaje nam jedynie zwizualizować dane i podzielić się nimi ze współpracownikami ;)


Podsumowanie:

W niniejszym artykule, zobaczyliśmy jak można wykorzystać wtyczkę Piwik PRO do Google Sheets i jak nastepnie, można wykorzystać dane, pobrane taką wtyczką. Google Sheets to wygodne narzędzie do analiz i wzajemnej dyskusji nad wynikami, dlatego cieszy fakt, że jest dostępna wtyczka, która umożliwia szybkie pobranie żądanych danych. Wadą jest jednak fakt, że nie można "edytować" już raz zadanego zapytania, jak i nie można ustawić automatycznego - cyklicznego - pobierania danych przez arkusz.