Rekomendacje Analityczne. Książki. Podcasty. Video.

Moje wrażenia: Kursy video Microsoft Power BI wydane przez Helion.pl

05.2023 | Microsoft Power BI | Kurs Video | Helion

Wydawnictwa Helion nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest to swoista legenda na polskim rynku wydawnictw informatycznych. Zaryzykowałbym stwierdzenie, że Helion był jednym z wielu fundamentów, na którym kształcili się informatycy, dzierżący dzisiaj tytuły CTO czy CEO w dobrze prosperujących Software House-ach czy Agencjach Interaktywnych.

W moim przypadku również, Helion towarzyszy mi od początku mojej kariery, związanej z branżą IT.

Do rzeczy jednak.

Obecnie, nakładem wydawnictwa pojawiają się nie tylko kolejne książki, ale też i kursy video.

W niniejszym poście chciałbym opisać i zarekomendować właśnie jeden z tych kursów, a konkretnie kurs dotyczący Microsoft Power BI. A właściwie są to dwa kursy:

Oba kursy zostały wydane jako odrębne pozycje, w różnym czasie. Polecam jednak zakupu obu kursów i potraktowanie ich jako jeden większy kurs.

Naszą przygodę zaczynamy od pozycji "Wykorzystanie narzędzia w analizie i wizualizacji danych" a następnie przechodzimy do "Kompleksowe przygotowanie do pracy Power BI developera"

Pierwszy z wymienionych kursów omawia zagadnienia związane m.in. z:

 • Połączeniem do różnych źródeł danych i pobraniem tych danych
 • Przekształceniem danych, przy wykorzystaniu Power Query Editora
 • Budowaniem i łączeniem zapytań
 • Podstawowymi operacjami w języku DAX np. Funkcja SWITCH()
 • Tworzeniem relacji pomiędzy tabelami z danymi
 • Zastosowaniem funkcji CALCULATE => jest to jedna z najważniejszych funkcji w całym Power BI
 • Tworzeniem i dostosowaniem wizualizacji

Drugi, z wymienionych kursów, porusza już bardziej zaawansowane tematy, takie jak:

 • Przekształcanie danych, ale z uwzględnieniem bardziej zaawansowanych technik
 • Modelowanie relacji pomiędzy zestawami danych
 • Wykorzystanie języka DAX np. Funkcja FILTER, wykorzystanie Time Intelligence etc.
 • Wykorzystanie zewnętrznego narzędzia Tabular Editor
 • Tworzenie wizualizacji, ale ponownie z bardziej zaawansowanymi elementami
 • Publikacja raportów

Nie wiem, czy taki był zamiar autorów, ale kursy, chociaż są sprzedawane osobno, to wzajemnie się uzupełniają tzn. jeden buduje podstawy, a drugi te podstawy rozszerza i wzmacia pewność - warsztat - związany z posługiwaniem się narzędziem Power BI.

Co mi się podoba?

W obu kursach podoba mi się jakość wykonania, dykcja prowadzącego i generalnie dobór zagadnień. Nie widzę tu zbędnych elementów, a tylko konkret, który, może być solidnym zastrzykiem wiedzy dla osoby chcącej zacząć przygodę z PBI.

Ale nie tylko - również zaawansowani użytkownicy znajdą tutaj kilka smaczków . Dla mnie np. takim smaczkiem była instrukcja tworzenia własnych tooltipów. Zawsze byłem przekonany, że to jedna z zalet Tableau - gdzie często z tego korzystam - a dzięki niniejszemu kursowi wiem, że i Power BI ma taką funkcjonalność.

Co mi się nie podoba?

Sugestia, aby dawać tło obrazkowe pod raporty :) Osobiście uważam, że raport powinien być zawsze na białym tle, ewentualnie na lekkiej szarości. Również jestem przeciwnikiem konstrukcji typu "chowane" panele z filtrami, bo uważam, że filtry powinny być wyraźnie widoczne, bez zbędnego klikania.

To jednak kwestia gustu i indywidualnych doświadczeń, a nie zarzut do samego kursu.

Bardziej jednak serio, to uwagi mam nie tyle do merytoryki samego kursu, ale do infrastruktury Wydawnictwa Helion - myślę, za zarówno panel oglądania kursów na stronie www, jak i dedykowana aplikacja mobilna, nie są najwyższych lotów. Udemy czy LinkedIn Learning mają znacznie lepszą oprawę techniczną i UX całego interfejsu, co przekłada się na komfort nauki.

Podsumowanie

Oba kursy - "Wykorzystanie narzędzia w analizie i wizualizacji danych" oraz "Kompleksowe przygotowanie do pracy Power BI developera", to solidny kawałek wiedzy, który omawia zarówno podstawy Power BI, jak i wykorzystanie bardziej zaawansowanych technik z użyciem języka DAX.

Obie pozycje stanowią dobry start dla każdego, kto chce zacząć pracę z narzędziem Microsoftu lub szuka źródła wiedzy do odkurzenia nabytych dawniej i zapomnianych umiejętności.

O Mnie

Wspieram firmy w transformacji na model działania oparty o dane. Wdrażam i wyciągam rekomendacje, płynące z danych.

Korzystam z Google Marketing Cloud, Google Cloud Platform, Tableau, Microsoft Power BI oraz Python i R.

Posiadam certyfikat Google Analytics 4 i Tableau Certified Professional, doświadczenie akademickie oraz 20-lat doświadczenia biznesowego.

Jestem Co-Founderem spółek: Hexe Capital SA, Cut2Code, Boostsite, KODA, Insightland.

Zapraszam. Krzysztof Surowiecki

Więcej o mnie Współpraca

Moje certyfikaty