07.2024 | Google Tag Manager | Server-Side | App Engine
Wykorzystanie kontenera GTM Server-Side nakłada na analityka dodatkowy obowiązek, związany z monitoringiem kolejnych wersji kontenera i cyklicznym wykonywaniem aktualizacji. Te aktualizacje wykonujemy poprzez interfejs Google Cloud Platform, co może stwarzać pewne trudności, ale też regularna dbałość o aktualizacje, daje nam gwarancję optymalnego wykorzystania i działania GTM Server-Side. W niniejszym artykule przedstawiam proces samodzielnej aktualizacji kontenera serwerowego, opartego o App Engine.
Kontener GTM Server-Side pozwala przenieść mechanizm odpalania tagów z poziomu przeglądarki na poziom serwera, co pozwala poprawić nasz status implementacji web analityki np. poprzez poprawę wydajności serwisu czy dodatkowy mechanizm kontroli nad danymi.
Implementacja kontenera serwerowego, to jednak nie tylko korzyści, ale też i obowiązki, szczególnie jeżeli do tej implementacji wykorzystujemy Google Cloud Platform i usługi typu App Engine czy Cloud Run.
Otóż, obowiązek jaki na nas spoczywa, to obowiązek aktualizacji serwera, który odpowiada z hosting tagu serwerowego GTM.
W niniejszym poście przedstawię proces tej aktualizacji.
Logujemy się do naszego kontenera serwerowego i następnie przechodzimy do sekcji Admin:
W sekcji Admin, klikamy pozycję Container Settings i jako rezultat zobaczymy następujący widok:
Interesująca nas sekcja jest opisana jako Tagging Server Version - w sekcji tej znajdziemy informację o tym jaka jest nasza aktualna wersja kontenera i jaka jest wersja najnowsza.
W omawianym przypadku widzimy, że najnowsza wersja jest oznaczona jako 2.1.0 a wersja wykorzystywana na stronie surowiecki.org, to wersja 2.1.0.
W tym przypadku aktualizacja nie jest konieczna, ale dla celów czysto edukacyjnych, w kolejnych krokach, pokażę jak dokonać aktualizacji naszego kontenera do wersji 2.3.0.
Proces aktualizacji kontenera jest realizowany z poziomu interfejsu Google Cloud Platform. Aby zatem rozpocząć ten proces, zalogujmy się do naszego konta GCP.
Wybierzmy odpowiedni projekt, w którym jest nasz kontener.
Należy odczekać chwilę, podczas której następuje aktywacja konsoli.
Komendy aktualizacji, jakie wpisujemy w konsoli Cloud Shell, to kolejno:
gcloud config set project gtm-pkrwgfd9-zdlmn
gdzie:
gtm-pkrwgfd9-zdlmn
⇒ ID naszego projektu (ID można pobrać ze strony startowej projektu tzn. https://console.cloud.google.com/home/dashboard, czyli Cloud Overview > Dashboard)
Następnie wpisujemy:
bash -c "$(curl -fsSL https://googletagmanager.com/static/serverjs/setup.sh)"
Ten kod wykonuje następujące czynności:
A. Pobiera skrypt:
curl -fsSL https://googletagmanager.com/static/serverjs/setup.sh
pobiera skrypt powłoki Bash (setup.sh) z serwera Google Tag Manager.
fsSL
to flagi dla curl
:
f
(fail silently): nie wyświetla komunikatów o błędach HTTPs
(silent mode): nie wyświetla paska postępuS
(show error): wyświetla komunikaty o błędachL
(location): podąża za przekierowaniami
B. Wykonuje skrypt:
bash -c "..."
uruchamia powłokę Bash i przekazuje jej pobrany skrypt jako polecenie do wykonania.
Po uruchomieniu w/w skryptu zobaczymy kreator, który poprosi nas o potwierdzenie lub zmianę kluczowych ustawień, dotyczących naszego kontenera.
Kolejne operacje jakie są tutaj wykonywane to:
Po wprowadzeniu wszystkich ustawień i ich zatwierdzeniu, zobaczymy kolejne kroki konfiguracji i deploy-u naszego nowego kontenera. Całość będzie trwała około 10 minut.
Nasz proces aktualizacji zakończył się pomyślnie, aczkolwiek wymagane jest około 2-3 dni, aby ta informacja również pojawiła się w panelu Google Tag Managera.
Google Tag Manager Server-Side wymaga dbałości nie tylko ze strony samego kontenera, ale też wymaga opieki ze strony Google Cloud Platform, gdzie hostowany jest nasz tag poprzez usługę App Engine czy Cloud Run.
Niniejszy artykuł przedstawił proces aktualizacji dla tagu GTM opartego o App Engine.
Napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy.