Porady. Pandas. Python. Django. Microsoft Power BI. Tableau.

GCP. Lokalizacja geograficzna usług Google Cloud Platform

08.2023 | cloud | bigquery | gcp cena

Google Cloud Platform to zestaw rozwiązań, które mogą doskonale wspierać pracę analityka . Jest tam nie tylko baza BigQuery, ale i CloudSQL, Cloud Functions, Cloud Storage czy wreszcie Vertex AI.

Rozpoczynając pracę z GCP i zakładając naszą pierwszą usługę np. BigQuery dla GA4, musimy zdecydować się na jedną z wielu lokalizacji geograficznych.

Zapewne EU, ale czy Frankfurt (europe-west3), Zurich (europe-west6 ), Warszawa (europe-central2), a może Belgia (europe-west1), a może zwyczajnie Europe (multi-region)?

Czy to ma znaczenie?

Otóż tak, jest kilka powodów, dla których powinieneś ten wybór jednak chwilę przemyśleć :

  1. Opóźnienia Sieciowe => jeśli większość Twoich użytkowników lub systemów korzystających z BigQuery jest zlokalizowana w określonym regionie geograficznym np. Polska, bo tylko tu działasz, to wybranie strefy blisko tego regionu może zredukować opóźnienia sieciowe.
  2. Ceny => otóż ceny za daną usługę / produkt, w ramach GCP, mogą się różnić w zależności od wybranego regionu
  3. Transfer danych => transfer danych między usługami GCP jest zazwyczaj szybszy i tańszy, gdy odbywa się w ramach tego samego regionu.
  4. Dostępność zasobów => wbrew pozorom, nie wszystkie rodzaje zasobów i usług są dostępne we wszystkich regionach. Niektóre usługi są dostępne tylko w wybranych regionach.

Tips:

  • Tip 1. Koniecznie zobacz poniższy adres. Są tu opisane wszystkie strefy i usługi świadczone w każdej z nich: zobacz strefy
  • Tip 2. Jeżeli chcesz szybko przejrzeć wszystkie usługi dostępne w ramach GCP, to polecam pozycję "Visualizing Google Cloud: 101 Illustrated References for Cloud Engineers and Architects". Jej krótka recenzja jest tutaj
  • Tip 3. Ja najczęściej wybieram albo Belgia albo Frankfurt.

Google Cloud Platform to obecnie 38 regionów i 115 stref (zones).

Wdrażam rozwiązania analityczne, buduję raporty zarządcze i pomagam zrozumieć dane.

Korzystam z Google Marketing Cloud, Microsoft Power BI, Google Cloud oraz Python.

Pracowałem m.in. dla Credit Suisse, Phonak, Hansaton, Unitron, Nestle, IBM, Play.

Jestem współtwórcą grupy Hexe Capital SA.

Zapraszam do lektury i współpracy.

Krzysztof Surowiecki

Chcę porozmawiać o współpracy →

Moje certyfikaty